Чи має право працівник оформити додаткову відпустку під час воєнного стану?

 До фахівців із надання безоплатної правової допомоги звернулася клієнтка Ганна у зв’язку з тим, що на підприємстві, де вона працює, їй відмовляють у наданні додаткової відпустки, аргументуючи це тим, що під час воєнного стану додаткові відпустки не надають.

 

                       У зв’язку з цим заступниця директора Запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Яковлєва надала клієнтці наступне роз’яснення.

 

                      Згідно з законом “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” від 15 березня 2022 року №2136-ІХ під час воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо його залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

 

“Дана норма застосовується до працівників, залучених до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури”, – підкреслила фахівчиня.

 

                       Також вона зазначила, що під час воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження зарплати без обмеження строку.

 

                       При цьому згідно з законом “Про відпустки” щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надають працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затверджуваним Урядом.

 

“Конкретна тривалість зазначеної відпустки, встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах”, – зауважила Яковлєва.

 

                            Стосовно щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, то її надають:

 

окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, – тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним КМУ;

працівникам з ненормованим робочим днем – тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою.

                                Крім того, вона додала, що конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

 

“Таким чином, під час воєнного стану працівник має право, окрім основної щорічної відпустки, оформити додаткову відпустку. Обмежень у зв’язку з воєнним станом законом не встановлено”, – наголосила фахівчиня.

 

 Джерело: Портал "Юридичний факт"

Коментарі